Danske Sprogseminarer A/S
Danske Sprogseminarer A/S Webjournalistuddannelse, 5 hele dage, startdato: 20. marts 2012, ved Vibeke Thøis Madsen Get rid of your Danglish, 14. april 2011, ved David Hoskin Kursus i Assertionstræning - forebyg konflikter og skab bedre samarbejde, 11.-12. april 2011, ved Birgitte Sally Kursus i Engelsk korrekturlæsning, 18.-19. april 2012, ved Henrik Gottlieb
 
 

Prøv din sprogviden

Bestil kursuskatalog

Danske kurser

Engelske kurser

Uddannelser

Sprognetværk

Kursussteder

Undervisere

Få korrekturlæst din tekst

Få oversat en tekst

Registre

- Danske korrekturlæsere

- Engelske korrekturlæsere

- Webjournalister

 

 

Tegnsætning og retskrivning

Når du læser den følgende tekst, synes du måske der mangler en hel del kommaer. Det gør der ikke. Vi følger Dansk Sprognævns anbefaling til kommaer, men der er også en anden måde at sætte kommaer på. Det hele får du gennemgået på dette kursus.

_____________
 

Er korrekturlæsning en af dine opgaver? Har du problemer med at rette fordi du er usikker på hvad der er sprogligt korrekt? Eller oplever du ofte at du ved du har ret, men at du ikke kan finde belæg for dit synspunkt?

Her er et kommakursus hvor du dels lærer de nye kommaregler (det tidligere enhedskomma), dels lærer du de traditionelle kommaregler. Dansk Sprognævn anbefaler de førstnævnte kommaregler.

På anden del af kurset er retskrivning og dermed dansk grammatik i fokus. Med denne viden i bagagen bliver du meget mere sikker når du skal skrive, og når du skal rette andres tekster.

Målgruppe

Alle der arbejder med at skrive, hjælper andre med at skrive eller fungerer som korrekturlæsere.  

Indhold

For at kunne sætte korrekte kommaer skal du kende dine sætninger.

Du skal lære at se forskel på helsætninger (hovedsætninger) og ledsætninger (bisætninger), og du skal lære hvor kommaerne altid skal placeres, og hvor Sprognævnet anbefaler at de udelades. Du får også gennemgået den øvrige del af dansk tegnsætning, fx kolon, semikolon og tankestreg.

Derudover arbejder vi med retskrivning. Ud fra en række teksteksempler skal du blive fortrolig med at navigere uden om typiske retskrivningsfejl. Ved hjælp af opslag i Håndbog i Nudansk (som du får på kurset) får du gennemgået den relevante grammatiske forklaring på en række almindelige sprogfejl, så du selv får nemmere ved at forstå fejlene og at argumentere for dine rettelser.

Formål

Efter kurset er du blevet bedre til:

  • at sætte kommaer
  • at undgå sprogfejl.

Materiale

På kurset får du udleveret

  • Håndbog i Nudansk
  • en PowerPoint-præsentation, supplerende sider og diverse øvelser.

Forplejning

Der er fuld forplejning hele dagen; fra kl. 8.30 er der morgenkaffe med rundstykker. Selve kurset begynder begge dage kl. 9.00 og slutter kl. 16.00.

 

Program


Dag 1:  

Tegnsætning – undgå kommafejl

For at kunne sætte kommaer korrekt er du nødt til at kende forskel på ledsætninger og helsætninger. Du skal også være fortrolig med relativsætninger og spørgende ledsætninger.

Når sætningslæren er på plads, får du gennemgået alle kommareglerne. Sprognævnet anbefaler at udelade kommaerne foran ledsætninger, fx bestemmende relativsætninger. Eftersom de nævnte kommaer udgør hovedparten, er det vigtigt at du lærer at kende forskel på de obligatoriske og de valgfrie kommaer.

Dagen slutter med at du får gennemgået den resterende del af dansk tegnsætning, fx brugen af anførselstegn, kolon, semikolon, og tankestreg.

Dag 2:  

Retskrivning – undgå sprogfejl

Nu tager vi fat på retskrivning; du får en introduktion til Håndbog i Nudansk, som vi skal bruge til at dokumentere fejltyper med.

Ud fra en række korte teksteksempler skal vi se på en væsentlig del af de typiske fejl som mange – også veluddannede sprogmedarbejdere – begår. Er det korrekt at skrive mindmapteknik? Og hvad med designmanual og gåhjemmøde? Hvordan skal vi behandle engelske ord i dansk, hvad er reglerne for at skrive med stort/småt, hvornår skal der -t på adverbiet, og hvordan er det med forkortelser, bindestreger, bindebogstaver, apostroffer og accenter? 

Dette og meget andet får du svar på.

______________

Titel: Tegnsætning og retskrivning
Dato: 30.-31. okt. 2012
Sted: Tivoli Hotel, København
Pris: 6.995 kr. ekskl. moms
Underviser: Jane Hansen, sprogkonsulent, cand.mag.

Loading
Udskriv siden Kontakt os

Titel: Tegnsætning og retskrivning

Dato: 30.-31. okt. 2012

Sted: Tivoli Hotel, København

Tivoli Hotel

Pris: 6.995 kr. ekskl. moms

Underviser: Jane Hansen, sprogkonsulent, cand.mag.
Kursus i Tegnsætning og retskrivning, 30.-31. okt. 2012, ved Jane Hansen

 

Har du brug for hjælp, så kontakt Jane Hansen

 
 

Danske Sprogseminarer A/S

Turbinevej 26 | 3150 Hellebæk | 3888 0912 | facebook.com/sprognetvaerket | info@sprogseminar.dk

© Danske Sprogseminarer