Kursus i at oversætte finansielle virksomheders regnskabsrapportering fra dansk til engelsk
Indledning
Som en fortsættelse af seminaret Engelske regnskaber og årsrapporter fokuserer dette kursus på:
den specielle regnskabsterminologi i finansielle virksomheders regnskaber
særlige oversættelsesudfordringer i rapporteringen fra banker, realkreditinstitutter og forsikringsselskaber
de nye finansielle nøgletal 2010 for den finansielle sektor (banker og forsikringsvirksomheder).
Målgruppe
Du er translatør eller oversætter og beskæftiger dig med oversættelse af delårs- og årsrapporteringen i en finansiel virksomhed. Du har brug for at udvide din forståelse af regnskabsterminologi og lære at vurdere og anvende den både mht. faglig betydning og konsistent type engelsk. Desuden vil du gerne opdatere din baggrundsviden om nye relevante regler og udtryk.
Indhold
Du kommer til at arbejde med oversættelse af bankers, realkreditinstitutters og forsikringsselskabers rapportering med fokus på nogle såvel sprogligt som forståelsesmæssigt udfordrende områder. Vi vil se nærmere på disse selskabers særlige regnskabsterminologi, og du vil få en introduktion til de nye nøgletal fra Finansanalytikerforeningen.
Formål
Du får udvidet din oversættelseskompetence således at du efter seminaret har
tilegnet dig indsigt i finansielle virksomheders regnskabsoversættelse til engelsk
fået kompetence i at håndtere finansiel regnskabsoversættelse professionelt, bl.a. ved anvendelse af elektroniske hjælpemidler.
Materiale
Du får udleveret udvalgt materiale der kan hjælpe dig i oversættelsessituationen samt liste med links. En årsrapport fra en børsnoteret finansiel virksomhed udleveres i dansk og engelsk version. Du får mulighed for at bidrage med spørgsmål, bl.a. ifm. øvelser du selv løser på pc der stilles til rådighed.
Kurset kan også tilrettelægges som et skræddersyet kursus i din egen organisation. Ring til 3888 0912 eller skriv til info@sprogseminar.dk for at få et tilbud.
Program
08.30
Morgenkaffe og rundstykker
09.00
Finansiel rapportering – IFRS, bank- og forsikringsregnskaber
Vi indleder med at se på regnskabsopstillingen i banker, realkreditinstitutter og forsikringsselskaber (dansk/engelsk) med fokus på disse områders helt særlige regnskabsudtryk. Derefter ser vi på de nye nøgletal vedr. den finansielle sektor fra Finansanalytikerforeningen.
12.00
Frokost
13.00
Finansielle virksomheders regnskabsoversættelse – udfordringer i praksis
Ud fra et konkret eksempel på en årsrapport får du gennemgået en række relevante oversættelsesudfordringer. I den forbindelse får du demonstreret brugen af elektroniske hjælpemidler, fx regnskabsordbøgerne.
Du skal nu arbejde med den pc du har til rådighed og løse en række praktiske opgaver.
Vi slutter med at drøfte de forskellige forslag til oversættelser samt spørgsmål du selv søger svar på.
16.00
Kurset slutter
Titel: Oversættelse til engelsk – finansielle virksomheders regnskabsrapportering